Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gemensamt verksamhetssystem för arbetsmarknadsnämnden
Referensnummer: Ks26 2020-88
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
I dagsläget arbetar de tre verksamheterna delvis med samma målgrupp men har olika verksamhetssystem eller saknar verksamhetssystem. Detta försvårar den interna kommunikationen och statistikuttag. Det försvårar också verksamheternas ambition avseende att arbeta processorienterat och med den enskildes behov som gemensam nämnare. Antalet direktintegrationer är högt men fler och fler integrationer mellan system hanteras via integrationsplattform.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen