513342-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Höganäs: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Komvux
Referensnummer: KS/2020/465 Upphandling av vuxenutbildning
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser SFI som ska genomföras som klassrumsundervisning dag- och kvällstid. Komvux ska på grundläggande nivå genomföras som distansundervisning, distansundervisning med handledning samt klassrumsundervisning. Komvux på gymnasial nivå ska genomföras som distansundervisning, distansundervisning med handledning och klassrumsundervisning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vårdutbildning som startat maj 2020 samt en grupp i september 2020 ska slutföras.
Höganäs kommun inköpsvolym under 2019 var ca 8 MSEK och 2018 ca 7,7 MSEK.SFI: totalt 314 elever. Gymnasial vux: totalt 672 elever. 61 875 poäng dvs 77 helårsplatser (800 p. räknas som heltidsplats). Grundläggande vux: totalt 250 kursdeltagare.
Höganäs kommun lämnar ingen garanti för angivna volymer, omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.