513350-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftentreprenad Utemiljö
Referensnummer: UPH-2018-0153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetsbeståndet är uppdelat i tre entreprenadområden; Område 1 Väster; Område 2 Centrum; Område 3 Öster och respektive entreprenad omfattar övergripande;
— Tillsyn och skötsel samt avhjälpande underhåll av utemiljö med tillhörande utrustning
— Beredskap, jour och utförande av snöröjning och halkbekämpning
— Bevaka och utföra myndighetsbesiktningar m m. Tillse att avvikelser och brister blir åtgärdade,
— Ärendehantering för felanmälningar, beställningar m m
— Administrativa arbetsuppgifter i direkt anslutning till ovanstående arbeten bl a dokumentera och redovisa underlag för planering av kontraktsarbetena, rådgivning, statistik, faktureringsunderlag m m
— Delta i B:s förvaltning och planering samt vara B:s representant i kontakter med hyresgäster, leverantörer, entreprenörer m fl
— Ta initiativ till kostnadsbesparande åtgärder, det underhåll och de investeringar som L anser vara motiverade eller ekonomiskt lönsamma.
Se 01 Kontrakt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 3
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Delta i B:s förvaltning och planering samt vara B:s representant i kontakter med hyresgäster, leverantörer, entreprenörer m.fl.
Del nr: 2
— Bevaka och utföra myndighetsbesiktningar m.m.. Tillse att avvikelser och brister blir åtgärdade,
— Administrativa arbetsuppgifter i direkt anslutning till ovanstående arbeten bl.a. dokumentera och redovisa underlag för planering av kontraktsarbetena, rådgivning, statistik, faktureringsunderlag m.m.
Del nr: 3
— Ärendehantering för felanmälningar, beställningar m.m.