513356-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara för utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform för vuxenutbildning
Referensnummer: UH-2019-328
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48931000 Programvara för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings kommun i samarbete med Upphandlingscenter inbjuder till upphandling av Lärplattform för vuxenutbildning och SFI.
Linköpings kommun, som har en relativt lång bakgrund gällande IT-system för skola och förskola, söker ett modernt, flexibelt och ändamålsenlig lärplattform för vuxenutbildning.
Lärplattformen ska användas av pedagoger, skolledare, övrig personal och elever i verksamheten.
Inom vuxenutbildningen finns i nuläget ca 2400 elever. Inom SFI ca 1500 elever samt inom Särskild utbildning för vuxna ca 40 elever.
Lärplattformen ska:
— stödja skolornas pedagogiska processer från planering till summativ bedömning och analys enligt skolverkets allmänna råd,
— stödja skolornas distans- och fjärrundervisning
— stödja skolornas kommunikation till elever och personal
— stödja skolornas hantering och publicering av gemensamma dokument
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen