513356-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulter 2020
Referensnummer: 2020/4471
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för avrop av upphandlingskonsulter vid behov under tider med hög belastning för Landskrona Stads Inköpsavdelning och för de av stadens bolag som anges under 1.3 Upphandlande myndigheter. Stadens och bolagens upphandlingsverksamhet bedrivs huvudsakligen i egen regi. Ramavtalen är ett komplement till den egna upphandlingsverksamheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser avrop av upphandlingskonsulter vid behov under tider med hög belastning för Landskrona Stads Inköpsavdelning.
Upphandlingen omfattar också de av stadens bolag som finns uppräknade under punkten Upphandlande myndigheter.
Upphandlingen avser ett ramavtal för avrop av upphandlingskonsulter vid behov under tider med hög belastning för Landskrona Stads Inköpsavdelning och för de av stadens bolag som anges under 1.3 Upphandlande myndigheter. Stadens och bolagens upphandlingsverksamhet bedrivs huvudsakligen i egen regi. Ramavtalen är ett komplement till den egna upphandlingsverksamheten. Staden och bolagen anskaffar såväl genom egna upphandlingar som genom Kommunförbundet Skåne, Kammarkollegiet, SKL Kommentus och HBV. Samarbete med andra kommuner förekommer också.
I de fall Staden och bolagen inte själva besitter kompetens om det som ska upphandlas kan externa experter komma att anlitas för utformning av kravspecifikationer. Antagna leverantörer har att samarbeta med dessa.
Då Staden och bolagen inte tidigare behövt avropa upphandlingskonsulter är omfattningen svår att uppskatta. Någon volymgaranti kan ej ges. Antagna leverantörer ska leverera det verkliga behovet.
Maximal volym för ramavtalet är 20 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Avtalstiden är ett år med möjlighet att förlänga i upp till tre år med ett år i taget. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.