513421-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Utbildningslokaler/system
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevadministration FGG
Referensnummer: 20/146
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80520000 Utbildningslokaler/system
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kungsbacka kommun med ett skolsystem.
Tidplan
Kommunen avser fatta beslut om vilka anbudssökande som går vidare i upphandlingen senast den 25 november 2020. Anbudsgivarna ska lämna ett ursprungligt anbud senast den 23 december 2020 och förhandlingar kommer sedan äga rum i januari-februari 2021, varefter anbudsgivarna ska lämna ett slutligt anbud i början av mars 2021. Anbudsutvärdering kommer sedan ske, och tilldelningsbeslut beräknas kunna meddelas i slutet av mars 2021.
Samtliga tider är uppskattade och kan komma att justeras.
Sista dag för ansökan
23.11.2020 23:59
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48800000 Informationssystem och servrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen avser fatta beslut om vilka anbudssökande som går vidare i upphandlingen senast den 25 november 2020.Anbudsgivarna ska lämna ett ursprungligt anbud senast den 23 december 2020 och förhandlingar kommer sedan äga rum i januari-februari 2021, varefter anbudsgivarna ska lämna ett slutligt anbud i början av mars 2021. Anbudsutvärdering kommer sedan ske, och tilldelningsbeslut beräknas kunna meddelas i slutet av mars 2021.