Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsult - Byggkonstruktör
Referensnummer: SOT.2017.0101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för konsultuppdrag inom området byggkonstruktör.
Konsulten ska självständigt upprätta konstruktionshandlingar och hållfasthetsdimensioneringar utifrån övriga projektörers handlingar samt ansvara för upprättande av kostnadsberäkningar, normenliga ritningar, tekniska beskrivningar samt övriga inom området förekommande beräkningar och handlingar med inriktning på kommunala byggnader såsom skolor, förskolor etc.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen