Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partner för IT-arbetsplatsen
Referensnummer: STK-2017-820
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö stad upphandlar en Strategisk partner för IT-arbetsplatsen som ska leverera efterfrågade digitala enheter under avtalsperioden. Den strategiska partnern ska även tillhandahålla konsulttjänster för att säkerställa en komplett leverans av digitala enheter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster, 72510000 Administrativa tjänster för datorer, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen