Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Turbilstransporter
Referensnummer: 2019-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
MediCarrier AB är upphandlande myndighet. Upphandlingen omfattar ramavtal för turbilstransporter för Region Stockholms förvaltningar, bolag och stiftelser. Med turbilstransporter avses främst transporter som har definierade schemalagda turer inom regionen. Uppdragen omfattar till största del transport av medicinska prover, läkemedel, intern post, sterilgods och farligt avfall. Upphandlingen avser en sammanhållen tjänst där anbud ska lämnas på hela tjänsten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 116 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63712000 Kringtjänster för vägtransporter, 66162000 Depåtjänster, 90510000 Avfallshantering, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen