2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Senior it-rådgivare till AP7
Beskrivning: Upphandlingen utgör en tjänsteupphandling och avser konsulttjänster. Uppdraget omfattar att stödja och agera rådgivande till AP7:s chef, och för avdelningen, för Utveckling och affärsstöd i frågor avseende IT-stöd, organisation och processer samt utarbeta förslag på lösningar för en, för AP7:s verksamhet, anpassad teknisk lösning (arkitektur) – innebärande en modern arkitektur för egen handel, lagring, bearbetning, analys och rapportering av data.
Intern identifierare: Dnr 2024/99
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72212442 Programvaruutvecklingstjänster för finansiella system, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72240000 Systemanalys och programmering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000