513707-2020 - ResultatSverige-Tyresö: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbilstransporttjänster 2020
Referensnummer: 2020/KSUH 0023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun inbjuder er härmed att lämna anbud gällande "Lastbilstransporttjänster".
Upphandlingens målsättning är att teckna ramavtal för lastbilar av typ schaktlastbilar, lastväxlarlastbilar, kranlastbilar och schaktbil med släp. Samtidigt är målet att, vid hög arbetsbelastning och utökade behov av transporttjänsterna, kunna ta in fler fordon till samma pris som de som är angivna under 4.8 Priser.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal per lastbil (en leverantör per lastbilstyp). Men om pris har offererats på samtliga lastbilstyper kommer detta resultera till lägre utvärderingspris, se 3. Utvärdering.
Avrop kommer att ske vid behov, inga volymer kan garanteras.
Avtalstiden är 4 år men kan sägas upp efter 2 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen