Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparations & underhållsarbeten - bygg
Referensnummer: KLF 2022/1015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för reparations- och underhållsarbeten avseende bygg för Luleå Kommun samt de kommunala bolagen Luleå Hamn AB, Luleå Lokaltrafik AB samt Luleå Energi AB.
Upphandlingen är indelad i två delområden, Norr & Söder, där bolagen ingår i delområde Norr.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 136 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2