Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.trafikverket.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vägmarkeringar inom Västra Götalands län (O) område Fyrbodal utförande entreprenad underhåll
Referensnummer: KOM-410971
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233221 Vägmarkeringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser utförande av komplettering av vägmarkering och vägmarkering på nylagd un-derhållsbeläggning på befintliga vägar inom angivet geografiskt område, enligt vad som med-delas av beställaren under entreprenadtiden. I entreprenaden ingår också att vid behov ren-göra vägbanan från punktvis spill och andra föroreningar före utförande av vägmarkeringsar-beten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 64 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233221 Vägmarkeringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen