513765-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Bildskärmsenheter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans, installation samt service och support av LED-skärmar
Referensnummer: 0264/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32552200 Bildskärmsenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Leverans, installation, service och support av LED-skärmar till Got Event AB.
Avsikten med denna upphandling är att säkerställa att de LED-skärmar som Got Event förfogar över bibehålls i gott skick och levererar en bra upplevelse till publiken. Vi vill hitta flera leverantörer som kan sköta det löpande underhållet och på så sätt också öka livslängden på anläggningen, samt vid akuta behov kunna bistå verksamheten med tekniker för reparation av trasiga skärmar. Vid behov skall leverantören även kunna hyra ut teknik för komplettering eller som ersättning för trasig utrustning.
I ramavtalet ingår även inköp och leverans av nya LED-skärmar.Vid inköp av nya skärmar kommer detta att ske genom förnyad konkurrensutsättning mellan antagna leverantörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30231310 Platta bildskärmar, 32351200 Skärmar, 50340000 Reparation och underhåll av audiovisuell och optisk utrustning, 50341000 Reparation och underhåll av televisionsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I ramavtalet ingår även inköp och leverans av nya LED-skärmar.Vid inköp av nya skärmar kommer detta att ske genom förnyad konkurrensutsättning mellan antagna leverantörer. Tekniska och kommersiella krav kommer att fastställas vid varje separat köp.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten. Det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Installation, Service och support
Omfattningen av ramavtalet sammanfattas i punkterna A-G nedan. Detta avser samtliga arenor och anläggningar där Got Event har egna LED-skärmar installerade.
A. Planerad service och support av LED-skärmar samt viss övrig videoteknik.
B. Service och support med kort inställelsetid (akut utryckning).
C. Telefonsupport för Got Events driftpersonal för att avhjälpa enklare fel.
D. Uthyrning av teknik för komplettering eller som ersättning för trasig utrustning.
E. Reparation av trasiga skärmdelar.
F. Ersättning av komponenter, i skärmarna, som ej går att reparera.
G. Montering och Demontering av befintliga skärmar.
Leverans av LED-skärmar
Ramavtalet omfattar leverans av nya LED-skärmar till Got Event arenor. Leverans kan ske med eller utan installation.
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska.
Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det ärbolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 2019-01-31 För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning är leverantören bunden av anbudet fram till och med två månader efter den tid då överprövningen avslutats genom lagakraftvunnen dom/beslut.