51381-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsförhyrning
Referensnummer: 19/69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar följande:
Fordonsförhyrning inom följande områden:
•Dygnshyra (1 dag).
•Veckohyra (7 dagar).
•Månadshyra (30 dagar).
RISE kommer teckna avtal med tillräckligt många leverantörer för att det av RISE beskrivna behovet ska kunna tillgodoses.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte/mål med upphandlingen
Syftet med detta ramavtal är att samla hela fordonsförhyrning som RISE har under detta avtal. Syftet är även att kunna betala dessa fordonsförhyrningar genom resekonto fakturering där vi i dagsläget har avtal med Dinners.
Eftersom anställda inom RISE bor och arbetar geografiskt utspritt är det nödvändigt att avtalet omfattar uthyrningslokaler på ett flertal orter inom Sverige. Detta då det annars skulle innebära att anställda skulle bli tvungna att förflytta sig längre sträckor, vilket skulle leda till betydande tids- och resursförluster för RISE.
Vi ser inköp som ett strategiskt verktyg som säkerställer att våra leverantörer bidrar med att uppnå våra hållbarhetsmål utifrån den ekonomiska (rätt pris), kvalitativa (hög kvalitet), sociala (rättvisa och ansvarsfulla leverantörer) och miljömässiga (låg miljöpåverkan) aspekten.
Avtalstyp
Upphandlingen avslutas genom att RISE Koncerninköp och de antagna leverantörerna tecknar ramavtal. Avsikten är att ramavtal ska tecknas med flera leverantörer. Antalet leverantörer som ramavtal kommer tecknas med är beroende av antalet inkomna anbud och att de antagna leverantörerna har en kapacitet som svarar mot avtalsanvändarnas behov.