51393-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyrbilar och tillhörande tjänster
Referensnummer: RJL 2019/3083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jönköpings län har en intern fordonsflotta denna upphandling av hyrbilar syftar till att kapa de behovstoppar som den egna flottan inte klarar av. Behovet består främst av endygnshyror, men flerdygnshyror förekommer. Även envägshyror förekommer, främst till flygplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen