51400-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resurskonsulter till SiS IT-verksamhet
Referensnummer: 2.2-2633-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS avser att upphandla ett nytt ramavtal avseende IT-konsulter i form av resurskonsulter till myndighetens IT-verksamhet. Med resurskonsult avses en konsult som utgör en resursförstärkning, i ett visst projekt eller till ett visst uppdrag, som arbetsleds av myndigheten.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose SiS behov av IT-konsulttjänster inom följande områden:
A1) Systemutveckling och förvaltning i EPiServer
A2) Systemutveckling, integration och test
A3) Systemarkitektur och systemdesign
A4) Grafisk webbdesign, tillgänglighet och användbarhet
B1) Virtualisering, lagring och hårdvara
B2) Kommunikation, switchar/routrar och brandväggar
B3) Lagring och backup
B4) Databaser
C1) Operativsystem och serverprogramvara i Microsoftmiljö
C2) Kontorsautomatisering
D1) Supporttekniker
E1) Projektledare och teknisk projektledare
E2) Behovs- och kravanalys
F1) Analys- och implementering av säkerhetsteknik
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
ANBUDSOMRÅDE A1) SYSTEMUTVECKLING OCH FÖRVALTNING I EPI-SERVER
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ANBUDSOMRÅDE A2) SYSTEMUTVECKLING, INTEGRATION OCH TEST
Del nr: 2
ANBUDSOMRÅDE A3) SYSTEMARKITEKTUR OCH SYSTEMDESIGN
Del nr: 3
ANBUDSOMRÅDE A4) GRAFISK WEBBDESIGN, TILLGÄNGLIGHET OCH ANVÄNDBARHET
Del nr: 4
ANBUDSOMRÅDE B1) VIRTUALISERING, LAGRING OCH HÅRRDVARA
Del nr: 5
ANBUDSOMRÅDE B2) KOMMUNIKATION, SWITCHAR/ROUTRAR OCH BRANDVÄGGAR
Del nr: 6
ANBUDSOMRÅDE B3) LAGRING OCH BACKUP
Del nr: 7
ANBUDSOMRÅDE B4) DATABASER
Del nr: 8
ANBUDSOMRÅDE C1) OPERATIVSYSTEM OCH SERVERPROGRAMVARA I MICROSOFTMILJÖ
Del nr: 9
ANBUDSOMRÅDE C2) KONTORSAUTOMATISERING
Del nr: 10
ANBUDSOMRÅDE D1) SUPPORTTEKNIKER
Del nr: 11
ANBUDSOMRÅDE E1) PROJEKTLEDARE OCH TEKNISK PROJEKTLEDARE
Del nr: 12
ANBUDSOMRÅDE E2) BEHOVS- OCH KRAVANALYS
Del nr: 13
ANBUDSOMRÅDE F1) ANALYS OCH IMPLEMENTERING AV SÄKERHETSTEKNIK
Del nr: 14