514019-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löpande plåtarbeten samt snöskottning och is-borttagning på tak
Referensnummer: 23015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet/kontraktet omfattar mindre löpande reparationer/plåtarbeten och takskottning under vinterhalvåret inom beställarens fastighetsbestånd.
PLÅTARBETEN Typ av arbeten som omfattas av ramavtalet/kontraktet för plåtarbeten är exempelvis, men inte uteslutande, planerade, oplanerade arbeten samt akuta arbeten, avseende reparations-, underhålls-, samt mindre avgränsande renoveringsprojekt. Med plåtarbeten avses takläggning, takrenovering, häng- och stuprännor och andra förekommande plåtarbeten i fastigheter. Ramavtalet/kontraktet omfattar inte nyproduktion eller arbeten som upphandlas genom specifika projektupphandlingar av total- eller utförandeentreprenad.
TAKSKOTTNING Typ av arbeten som omfattas av takskottning är borttagning av snö och is på tak samt andra ställen där fara för personer kan uppstå inom beställarens fastighetsbestånd. För omfattning avseende takskottning se bilaga generella anvisningar takskottning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
cc