51402-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster av externt finansierade projekt
Referensnummer: SU FV-4210-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms universitet, i fortsättningen kallad SU, inbjuder företag, i fortsättningen kallad Anbudsgivare, att inkomma med anbud avseende ramavtal för Revisionstjänster av externt finansierade projekt. Tjänsten ska innefatta att vid behov genomföra särskilt specificerade revisionsprojekt i form av granskning av EU-projekt, SIDA-projekt samt projekt finansierade av amerikanska federala medel och övriga projekt, vars finansiärer har krav på revision.
Upphandlingen är indelad i två (2) anbudsområden som offereras och utvärderas vart ett för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholms universitet (SU) erbjuder intresserade anbudsgivare att lämna anbud för revisionstjänster av externt finansierade projekt. Tjänsten ska innefatta att vid behov genomföra särskilt specificerade revisionsprojekt i form av granskning av EU-projekt, SIDA-projekt samt projekt finansierade av amerikanska federala medel och övriga projekt, vars finansiärer har krav på revision.
Inbjudan till upphandling
Tecknade ramavtal kommer att kunna användas av SU:s samtliga institutioner och motsvarande, i fortsättningen kallade beställare, B.
Anbudsområden
Upphandlingen är indelad i två (2) anbudsområden som offereras och utvärderas vart ett för sig, dessa är:
"Nationella finansiärer" - Revision av projekt med Svenska finansiärer, inklusive Sida-projekt och Forensic Audit
"Internationella finansiärer" - Revision av främst EU-projekt och Amerikanska projekt
Dessa områden kommer att utvärderas separat. B avser att teckna kontrakt med en (1) leverantör per område, förutsatt att tillräckligt många anbud uppfyller ställda krav och villkor. Anbud kan lämnas på ett eller på flera områden. Anbudsgivare har möjlighet att tilldelas avtal för båda områdena.
Anbudsgivare väljer vilket eller vilka områden för vilka anbud lämnas, genom att välja motsvarande del(ar) i TendSign.
Om anbudsgivare inte vill bli tilldelade så många anbudsområden som lämnats anbud på, så kan anbudsgivaren här begränsa antalet områden denne vill kunna bli tilldelad. Anbudsgivaren kan däremot inte välja vilka anbudsområden eller rangordna dem, det avgörs utifrån vad som är ekonomiskt mest fördelaktigt för B.
Upphandlande myndighet
Stockholms universitetOrganisationsnummer: 202100-3062106 91 Stockholm