Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Chassibyten ambulanser
Referensnummer: 22RS2137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45261310 Plåtslageri
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland har valt att som akutambulanser ha bilar med separat sjukhytt som kan överflyttas till nytt chassi när ursprungligt chassi är förbrukat. Chassiet skall anpassas efter de sjukhytter som redan finns i verksamheten. I leverantörens åtagande ingår fordon, byggnation och installation, anpassning av erforderlig sjukvårdsutrustning samt besiktning av fordonen m.m. i enlighet med angivna kravspecifikationer, se bilaga kravspecifikation med prisbilaga.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen