514089-2020 - ÄndringSverige-Eskilstuna: Farmaceutiska tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinellt dosförpackade läkemedel för sjukvård
Referensnummer: IN-IN20-0328
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av sjukvårdsdos för att tillgodose regionernas behov av individuellt förpackade läkemedel för sjukvårdens behov.
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser ramavtal för dosdispensering av läkemedel för sjukvårdens behov, samt distribution till angivna leveranspunkter i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Volymuppgifter
Köparen uppskattar att ca 3 000 dygnsdoser per månad dispenseras och distribueras till 5 leveranspunkter.
Volymerna är uppskattade och utgör endast riktvärden. Behovet kan komma att över- eller understigas. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.