514113-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Ombyggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad neonatalsjukvård, kvinnosjukvård och obstetrik samt infektionssjukvård i Lund
Referensnummer: 81010000-407220-50003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45454000 Ombyggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne ska anpassa lokaler för neonatalsjukvård, kvinnosjukvård, obstetrik och infektionssjukvård på Lunds sjukhusområde. Ett komplext och utmanande uppdrag som ska utföras på sjukhusområdet samtidigt som störningskänslig vårdverksamhet pågår.
Projektet är en totalentreprenad i samverkan som omfattar cirka 8 000 kvadratmeter till- och ombyggnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen