514119-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompletterande skoltransporter med taxi
Referensnummer: 2021-52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar Kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Thorbjörn Petersson, upphandlare
tfn: +46 (0)480 45 05 30
e-post: thorbjorn.petersson@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2021-11-10 13:00.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Kalmarsunds gymnasieförbund (org. nr 832401-6453)
Borgholms kommun ( org. nr 212000-0795)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen