514152-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Klippan: Programvara för datasäkerhet
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Identitet och behörighetshanteringssystem
Referensnummer: 22/462
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48732000 Programvara för datasäkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
EttIT:s medlemskommuner är i behov av att se över livscykelhanteringen kring anställningen.
Som ett led i detta behöver vi säkra upp användarkontona. Vi är i behov av ett identitetshanteringssystem som automatiskt kan hämta information från personalsystem för att sedan skapa, tilldela rättigheter, förändra och inaktivera AD-kontot.
Systemet ska även kunna skriva tillbaka information till personalsystemet.
Denna upphandling omfattar de ingående 5 kommunerna med option för tillkommande organisationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen