514168-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Trafikmätare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Passagerarräkningssystem (ATR)
Referensnummer: 2018/0310
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34972000 Trafikmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett komplett (utifrån upphandlingsdokumentet) system för automatisk passagerarräkning (ATR, APC, KRS) installerat och driftsatt hos AB Östgötatrafiken. Upphandlingen innefattar även installation och kringliggande tjänster.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Östgötatrafiken har övervägt att tilldela kontrakt i separata delar, men funnit det olämpligt med hänsyn till upphandlingsföremålet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35125100 Sensorer, 48100000 Programvara för särskild industri, 48813000 System för passagerarinformation, 51110000 Installation av elektrisk utrustning, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen