514171-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare, MFP och scanners
Referensnummer: 18/123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om uppdraget
Lidingö Stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende skrivare, multifunktionsskrivare (MFP) samt dokumentscanners till Lidingö Stad (Staden).
Staden efterfrågar nio (9) varianter av typkonfigurationer (TK) samt två (2) varianter av dokumentscanners. Funktionskrav gällande samtliga varianter specificeras i Bilaga 1, Funktionskrav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30124500 Skannertillbehör, 30125110 Toner för laserskrivare/faxmaskiner, 30232000 Kringutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, antingen genom e-signering eller genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
OBS! Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.