514177-2019 - ÄndringSverige-Umeå: Rekryteringstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekrytering, utländska läkare och tandläkare
Referensnummer: RS 1304-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för rekrytering inom yrkesgrupperna specialistläkare, specialisttandläkare och tandläkare utbildade inom EU/EES för anställning i Sverige inom sitt yrkesområde hos verksamhet i regionen.
Uppdraget omfattar:
• Rekrytering
• Utbildning
• Erhållen svensk legitimation
• Relokalisering, vid behov