514249-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolktjänster
Referensnummer: 23/176
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för leverans av tolktjänster enligt upphandlingsunderlaget med dess bilagor.
Uppdraget avser en tjänst där antagen leverantör ska koordinera och tillsätta tolkar utifrån beställningar från verksamheter på bästa sätt för att säkerställa leverans till Region Norrbottens samtliga verksamheter. Uppdraget omfattar tolkningar över hela dygnet inom kontakttolkning och distanstolkning.
Avtal avses tecknas med upp till tre (3) leverantörer enligt rangordning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen