Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tyngdtäcken
Referensnummer: 18RS1488
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar köp av Tyngdtäcken, ISO 042718 Hjälpmedel för stimulering av sinnen och känslighet, enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Upphandlingen är indelad i tre olika produktområden där köparen har för avsikt att skriva avtal med en leverantör på respektive område.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Tyngdtäcke med jämt fördelat tryck
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33196000 Medicinska hjälpmedel, 39143110 Sängar och sängkläder samt särskilda hemtextilier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tyngdtäcken 1, ISO 042718 Hjälpmedel för stimulering av sinnen och känslighet. Tyngdtäcket ger mild till måttlig stimulans.
Del nr: Tyngdtäcke med omslutande tryckpunkter i följd