514380-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgenapparater och framkallare
Referensnummer: 7.1.11-19301/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket, distriktsveterinärerna bjuder in till att lämna anbud på Röntgenapparater och framkallare för smådjur och häst till distriktsveterinärernas verksamheter. Upphandlingen omfattar både inköp och service.
Omfattningen av upphandlingen uppskattas uppgå till ett värde på 15 000 000 miljoner kronor exkl. moms, inklusive eventuella optioner.
Värdet på upphandlingen lämnas som en vägledning och utgör inte någon garanti för framtida volymer. Volymen kan komma att variera, öka eller minska under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111000 Röntgenapparatur, 33111300 Framkallningsapparatur för röntgenfilm
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av röntgenapparater och framkallare för smådjur och häst till distriktsveterinärernas verksamheter. Upphandlingen omfattar både inköp och service.
Vi genomför upphandlingen som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Sista anbudsdagVi ska ha fått ditt anbud senast:
Anbudets giltighetstidDitt anbud ska vara giltigt till och med:
Röntgenapparaterna ska uppfylla krav ställda i SSMFS 2018: 2 och 2018:7 - Föreskrifter och allmänna råd om röntgenverksamhet inom veterinärmedicinen.