514401-2020 - KonkurrensutsättningSverige-NORRKÖPING: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsulter för utredning och projektering av produktionsanläggningar, fastighet och grundvattenteknik
Referensnummer: ABV 2020/0394
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar utredningar och projekteringar fastighet och produktionsanläggningar på Nodra AB samtliga anläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsområden som kan förekomma inom anbudsområde 1 utredning och projektering är:
Rörgallerier i mark och i produktionsanläggningar.
Dimensionering
Pumpar (dimensionering, tryckförluster och flödesberäkningar.
El och styr.
Mekanik.
Byggnationer
VVS
Mark och ytskikt
Bärande konstruktioner enligt SS EN 10-90
Flödesscheman
Framtagande av upphandlingsdokument
Ritningsunderlag el, rör, bygg och mekanik.
Beräkningsunderlag el, rör, bygg och mekanik.
Granskning av dokumentation, beräkning och ritningsunderlag.
Anbudsområde 2 avser grundvattenteknik.
Uppskattat antal avropade uppdrag per år:
Projektering tjugo (20) stycken med varierande omfattning.
Utredning sju (7) med varierande omfattning.
Grundvattenteknik fem (5) med varierande omfattning.
Avgränsning Norrköpings Kommun.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Syfte och Mål
B avser att under kommande avtalsperiod ha ett nära samarbete med L gällande utredning och projektering av fastighet och processanläggningar gällande el, styr, bygg, vvs, mek och rör.
Ingående discipliner i upphandlingen
Vattenproduktion
Tryckstegringsstationer
Reservoarer och vattentorn
Spillvattenrening
Spillvattenpumpstationer
Renspumpstationer