514410-2021 - ResultatSverige-Ludvika: Skogsskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogstjänster Ludvika
Referensnummer: GNU 2021/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77231000 Skogsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för löpande avrop av uppdraget som omfattar mekaniserad gallring och avverkning inom Ludvika kommuns skogsinnehav. Manuell fällning i samverkan med skördare kan bli aktuell främst i bostadsnära områden, ofta sker detta dock med egen personal. Maskinell avverkning är vid behov även aktuellt vid avverkning av vindfällen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen