Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Mark- och anläggningsarbeten
Referensnummer: 21/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
LKF har egna mark- och anläggningsarbetare som i första hand utför arbeten i fastighetsbeståndet. Denna upphandling avser tecknande av ramavtalsleverantörer inom mark- och anläggningsarbeten för att täcka upp det behov som egna mark- och anläggningsarbetare inte har resurser eller kompetens för att utföra.
Ramavtalet omfattar entreprenadarbeten inom mark- och anläggning, bland annat nyanläggning/ombyggnation inom LKF:s fastighetsbestånd såsom bostadsgårdar, lekplatser och liknande.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar, 45262500 Murning och tegelläggning, 45421000 Snickeriarbeten, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen