514554-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Campingplatstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstekoncession, drift av campingområde
Referensnummer: KS19.676
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55220000 Campingplatstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums kommun inbjuder härmed anbudsgivare att lämna anbud avseende drift av campingområde
(koncessionen) och arrende av marken, på fastigheten Almekärr 3:40, Lerum i enlighet med koncessionsdokumentet.
Kommunens önskemål är en innovativ koncessionshavare som, med egna idéer och förslag, kan utveckla anläggningen och dess attraktionskraft på ett positivt sätt, i dialog med kommunen.
Koncessionshavaren står för att göra de investeringar som behövs för att driva en minst ***
Campinganläggning i enlighet med Svensk Campingstandard.
Arrendeområdet ska tas över 1 maj 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98350000 Kultur- och fritidstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen