514559-2021 - ResultatSverige-Härnösand: Fastighetsskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsdrift yttre skötsel vinter 2021
Referensnummer: 20RS12609
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremål
Entreprenaden avser tillsyn och yttre skötsel i enlighet med förfrågningsunderlag och däri förtecknade handlingar.
Entreprenaden omfattar alla de fastigheter Region Västernorrland äger och avser totalt 23 fastighetsobjekt med utvändiga markytor om totalt cirka 2 424 394 m2.
Observera att den totala markytan inte är den samma som skötselytan. Skötselytornas omfattning framgår av situationsplaner i bilaga 06:41 Förteckning av fastighetsmark med ytangivelser. Specifikation av de fastighetsobjekt som omfattas av entreprenaden framgår av bilaga 06:41 Förteckning av fastighetsmark med ytangivelser.
I kontraktsarbetena ingår förbrukningsmaterial och hjälpmedel. Se SF1.21 och SF2.44. För övergripande information om entreprenaden i övrigt, t ex avseende målsättningar. Se SF0.3. Omfattningen i detalj framgår av i SF1.1 förtecknade handlingar.
Avtalsperiod inklusive option: from 2021-10-15 tom 2025-10-14.Avtalets värde: 5 Msek/år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen