514562-2018 - ResultatSverige-Linköping: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rituximab på rekvisition 2018
Referensnummer: UC-2018-130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av avser ATC-kod
L01XC02
Omfattning
Region Östergötland, Region Jönköpings län och Landstinget i Kalmar län (bildar gemensamt Sydöstra sjukvårdsregionen) samt Region Kronoberg avser att upphandla rekvisitionsläkemedel med aktiv substans rituximab.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel, 33697000 Läkemedelsberedningar utom förbrukningsartiklar för tandvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen