Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncession av Present och souvenirbutik
Referensnummer: SDA 2019-00853
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18300000 Klädesplagg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en Present och souvenirbutik i Sky City på Stockholm Arlanda Airport. Utförliga krav för verksamheten framgår av bilagan, Kravspecifikation Present och souvenirbutik. Avtalet kommer tilldelas 1 leverantör.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Koncessionsinnehavaren är ett litet eller medelstort företag: ja