514570-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Täby: Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogligt GIS-program
Referensnummer: SBN 2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande)
II.1.4.
Kort beskrivning
För att kunna planera och sköta Täby Fastighets AB:s (2 500 hektar) och kommunens (540 hektar) skogar, är det nödvändigt att ha ett skogligt GIS-program.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 48000000 Programvara och informationssystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 48810000 Informationssystem, 72210000 Programmering av programpaket, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det nya skogliga GIS-programmet ska fungera som ett effektivt redskap för skogsvårdsförvaltning, genom att tillhandahålla stora mängder skogliga beståndsdata och information, på ett lätt och överskådligt sätt.