5147-2017 - ResultatSverige-Umeå: Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riksfärdtjänst.
Referensnummer: 15185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar 2 tjänster: bokning av riksfärdtjänstresor samt distribution av kupong för resa inom annan kommun (RIAK-kuponger). Den första tjänsten omfattar bokning av riksfärdtjänstresor mellan kommuner för personer som beviljats tillstånd att resa med riksfärdtjänst enligt lag om riksfärdtjänst,1997:735. Resorna görs inom Sverige, från en kommun till en annan kommun. Riksfärdtjänst sker normalt med allmänna kommunikationer exempelvis flyg, tåg, buss, båt eller taxi/specialfordon/liggande transport. Resorna kan även vara en kombination av ovan nämnda färdmedel. Tillståndet kan även omfatta ledsagare. Medresenär kan också förekomma.
Den andra tjänsten innebär att tillhandahålla webbtjänst där köparen kan beställa kupong/-er för resa i annan kommun, s.k. RIAK, med täckning i alla Sveriges kommuner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar två tjänster; bokning av riksfärdtjänstresor samt distribution av kupong för resa inom annan kommun (RIAK-kuponger). Den första tjänsten omfattar bokning av riksfärdtjänstresor mellan kommuner för personer som beviljats tillstånd att resa med riksfärdtjänst enligt lag om riksfärdtjänst,1997:735. Resorna görs inom Sverige, från en kommun till en annan kommun. Riksfärdtjänst sker normalt med allmänna kommunikationer exempelvis flyg, tåg, buss, båt eller taxi/specialfordon/liggande transport. Resorna kan även vara en kombination av ovan nämnda färdmedel. Tillståndet kan även omfatta ledsagare. Medresenär kan också förekomma.