514731-2018 - ÄndringSverige-Järfälla: Grönsaker, frukt och nötter
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt & Grönt inklusive potatis, rotfrukter och ägg samt lilla mejeri
Referensnummer: Kst 2018/253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03220000 Grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp och distribution av de tre produktområdena;
Frukt & grönt inkl. potatis och rotfrukter
Ägg
Lilla mejeri
Syftet med upphandlingen är att säkerställa Järfälla kommuns behov av ovan angivna produktområden under avtalsperioden och att upphandlingen ska leda till rätt kvalitet till rätt pris, generella kostnadsbesparingar och minskad miljöbelastning.