514741-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Bevaknings- och säkerhetssystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning, installation samt licensavtal gällande integrerat säkerhetssystem
Referensnummer: SLU.ua.2018.2.10-4303
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna frivilliga förhandsinsyn gäller tecknande av kontrakt (10 år) för utrustning, installation samt licensavtal gällande befintligt integrerat säkerhetssystem utan föregående annonsering.
Bakgrund
Sveriges Lantbruksuniversitet har investerat i ett integrerat säkerhetssystem som Bravida Säkerhet AB levererat. Detta system är, i likhet med övriga system på marknaden, leverantörsspecifik där bland annat programvara mm inte får modifieras eller återanvändas av andra leverantörer. Hårdvaran i systemet, som styrs via det centralt administrerade systemet, finns spridd över hela landet.
Sveriges lantbruksuniversitet avser att modernisera säkerhetssystemet på fler mindre platser runt om i landet som då ska anslutas till det befintliga systemet med samma struktur och uppbyggnad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121300 Säkerhetsinstallationer, 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det aktuella systemet, som benämns Integra, är ett integrerat säkerhetssystem för passerkontroll och inbrottslarm samt VSS, Video Security Solution. Systemet är ett godkänt inbrottslarmsystem av Svensk Brand & Säkerhets Certifiering AB (SBSC) i larmklass 2 enligt SSF1014, utgåva 4. Med ett integrerat säkerhetssystem finns inte längre behov av att bygga separata anläggningar gällande passersystem och system för inbrottslarm.
Systemet har utvecklats av Bravida Säkerhet AB och marknadsförs i Sverige exklusivt av Bravida Säkerhet AB. Systemet hanterar all passerkontroll och samtliga inbrottslarm samt styrning av flertalet hissar inom fastigheterna där vi bedriver verksamhet. Att styra och administrera dessa funktioner via ett och samma system underlättar i hög grad handhavandet i och med den geografiskt spridda verksamheten i landet (32 platser i landet).
Systemet utgörs av 253 centraler, ca 2100 kortläsare samt ca 4200 larmpunkter systemet omfattar ca 10 000 st aktiva kortanvändare