514809-2017 - ÄndringSverige-Helsingborg: Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler till kontor och konferens
Referensnummer: 212/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar möbler och inredning till kontor och konferens inom Helsingborgs stad, Helsingborgshem, Helsingborgs Arena och Scen, Räddningstjänsten Skåne Nordväst samt Öresundskraft.
Uppdraget omfattar förutom avtalade priser på möbler och inredning också:
◦ leverans av möbler till beställande enhet
◦ uppackning, avemballering samt omhändertagande av emballage
◦ montering och utplacering av möbler
◦ inredningsrådgivning och lämna kostnadsförslag
◦ annan rådgivning, exempelvis inom hållbarhetsaspekter och miljöhänsyn vid val av produkt
Upphandlingen omfattar följande områden, vilka finns beskrivna ytterligare i kravspecifikationen;
— Område A) Möbler och inredning till kontor och konferens genom ett standardiserat sortiment,
— Område B) Möbler och inredning till kontor och konferens genom förnyad konkurrensutsättning.
Det är möjligt att lämna anbud på ett eller båda områden. 1 leverantör kommer antas för område A och maximalt 3 för område B.