514816-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Banktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Betalväxeltjänster
Referensnummer: 3.3.2-563/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66110000 Banktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stad, genom dess kommunstyrelse och deltagande bolag inbjuder till anbudsgivning avseende betalväxeltjänster (PSP-Tjänster) Payment Service Provider enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48442000 Programvara för finansiella system, 66133000 Hantering och clearing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av betalväxeltjänster (PSP-Tjänster) Payment Service Provider enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med bilagor.
Avropsberättigade verksamheter
Avropsberättigade för kommande ramavtal är Stockholms stads samtliga nämnder och deltagande bolag (se förteckning nedan). Kommande ramavtal för PSP-tjänster avses tillämpas efter behov hos stadens nämnder och deltagande bolag inom koncernen Stockholms Stadshus AB.
Stockholms Stadsteater AB,
Stockholms Hamn AB,
Stockholms Stads Parkerings AB.
Anbudstidens utgång
Anbudet i digital form ska vara Staden tillhanda senast 21.12.2018. Anbud som inkommer för sent kommer inte att prövas.
Anbudet ska lämnas på svenska. Eventuella intyg och officiella dokument som inte kan tas fram på svenska och som i original är författade på annat språk får lämnas utan att översättas till svenska. Anbudet ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign enligt instruktioner vid inloggning. Anbud via telefax, post eller e-post accepteras inte.
Anbudets giltighetstid
Lämnat anbud ska vara bindande till och med 31.5.2019