514832-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Utrustning för ultraljudsdiagnostik
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fotoakustisk avbildning Jonassons centrum
Referensnummer: V-2017-1109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.1.4.
Kort beskrivning
För studier på levande smådjur (mus och råtta) krävs en utrustning som kombinerar ultraljudsavbildning av hög upplösning (ned till 30 μm i alla tre dimensionerna) med fotoakustisk avbildning (där energi sänds in i djuret i form av laserljus och efter absorption sänds ut igen i form av ljudvågor), vars bilder visas sammansmälta med ultraljudsbilderna. Det är känt att absorptionen är nära associerad med fysiologiska egenskaper som t.ex. koncentration av hemoglobin och syremättnad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen