514851-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Visualisering och hantering av fastighetsdata
Referensnummer: 201820
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Bostads AB Mimer har beslutat att handla upp ett system för hantering av fastighetsdata som ger möjlighet att visualisera, samordna och systematisera många av bolagets fastighetsrelaterade aktiviteter. Genom att i en enhetlig struktur samla och hantera anläggningsinformation, myndighetshandläggning, markskötsel, skydds- och säkerhetsarbete, teknisk dokumentation samt erbjuda ronderingar som tillsyn och skötsel, kan bolaget arbete effektiviseras och tillgängliggöras. Målet är att kvalitetssäkra externa och interna leveranser.
En bärande filosofi är därför att en användare enkelt ska få överblick och information via fastighetsikoner på t.ex. en kartbild. Att exempelvis status för en fastighets energianvändning eller myndighetsbesiktningar visualiseras på kartan med olika färg på fastighetsikonen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48700000 Verktygsprogram, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48517000 IT-programvara, 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen