514884-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Familjevård
Referensnummer: 2021-5325
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85320000 Socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården avser att teckna ramavtal med ett antal leverantörer av familjevård för frivårdsklienter som dömts till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan (kontraktsvård) och intagna som vistas utanför anstalt på vårdvistelse enligt 11 kap 1§ Fängelselagen (FäL).
Leverantören ska vara organiserad i en familjevårdsorganisation med familjevårdskonsulenter som är behandlingsansvariga och stöttar anslutna familjer. Det är med denna organisation som Kriminalvården tecknar avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen