514897-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Ramavtal Arkitekttjänster
Referensnummer: 2017/122
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsinbjudan.
Futurum Fastigheter i Örebro AB, avser härmed att upphandla konsulttjänst, Arkitekt, som ska hjälpa oss att uppnå våra mål med att skapa skolor,förskolor "Värdiga våra barn".
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF Konsult 10. För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna Bestämmelser för Konsultuppdrag inom arkitekt och ingenjörsverksamheten av år 2009.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande konsulttjänst som innefattar arkitekttjänster för Futurum Fastigheter AB.
Avtalstiden pågår under två (2) år från avtalets ikraftträdande, dock tidigast 15 februari 2018, med option för den upphandlande myndigheten om två (2) gånger ett (1) års förlängning.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen