514921-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av farligt avfall
Referensnummer: REKO-2018-00025
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Insamling av hushållens farliga avfall sker från Sundsvalls kommuns återvinningscentraler efter avrop från beställaren. Den innefattar även medverkande vid mobil återvinningscentral samt insamlingstur för farligt avfall. Entreprenören ska ansvara för att godset blir emballerat och klart för transport till behandlingsanläggningen.
Antalet ton från återvinningscentralerna Kretsloppsparken, Svartvik och Johannedal uppgick år 2017 till ca 200 ton. I stort sätt alla former av farligt avfall kan förekomma, men huvuddelen består av färgavfall. I uppdraget ingår även utkörning av pallar med matavfallspåsar till matbutiker inom Sundsvalls Kommun samt tömning av dess batteriholkar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen