515073-2022 - ÄndringSverige-Växjö: Gaser
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal: Laboratoriegaser
Referensnummer: 2022/2597-2.1.6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för laboratoriegaser
Omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal för laboratoriegaser, d.v.s. gasprodukter på flaska enligt specifikation och blandningar av gaser samt hyra och köp av tillhörande gasflaskor i storlekar efter behov. Även torris/kolsyreis samt vissa näraliggande kringprodukter omfattas av denna förfrågan. Efterfrågat sortiment framgår i denna förfrågan.
Köparen förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde. Upphandlande myndigheter har för avsikt att teckna ramavtal med samtliga anbudsgivare som uppfyller obligatoriska krav, med en avtalstid om 2 år samt option om förlängning i 2 år.