515097-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Underhåll av gatubelysning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsavtal 2020 Drift och underhåll av offentlig belysning innerstad
Referensnummer: T2019-02849
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50232100 Underhåll av gatubelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar el- och markarbeten för drift och underhåll av offentlig belysning. Arbetsområdet är allmän mark, såsom gator, tunnlar, vägar, parker, gång- och cykelvägar samt torg i innerstaden. Arbetena består kortfattat av driftledning, tillsyn, jour, lagerhållning av material, felhantering, felsökning och felavhjälpning samt övriga löpande underhållsåtgärder för upprätthållande av belysningsanläggningens funktion samt övriga arbeten som detta förfrågningsunderlag anger.